2024. július 23., kedd

Mese is, meg nem is három okos vállalkozó lányról - Varga Kitti, MeseTérKép


Varga Kitti gyermekirodalmárral, a Mese-Tér-Kép egyik alapítójával beszélgetek együttműködésről, elhivatottságról és a kreatív alkotáshoz vezető útról.

Kitti először a Pécsi Tudományegyetem magyar, majd az ELTE irodalom- és kultúratudomány szakán végzett, amely mellett a Károli Gáspár Református Egyetem gyerekirodalom képzését, és a MOME művészettel nevelés szakját is elvégezte. Jelenleg a PTE Nevelésszociológia programjában írja a disszertációját. A Mese-Tér-Képet 2016-ban alapították Szalóki Réka képzőművészet-terapeutával és Arató Vilja drámapedagógussal, és azóta is együtt viszik egyenrangú partnerekként. A Mese-Tér-Kép babáknak, ovisoknak és iskolásoknak kínál a kortárs mese és a vizuális művészet játékos összehangolásán alapuló alkotófoglalkozásokat és online rendelhető, otthoni boxokat.

Tudatosan fejlesztik magukat és a vállalkozásukat, a szakmai képzések mellett megalakulásuk óta két inkubációs programban is részt vettek. 2021 óta szerepelnek az Edison100-as listán, 2021-ben a Kreatív kategóriát meg is nyerték.

A Mese-Tér-Kép küldetése megmutatni a gyerekeknek, mit jelent felszabadultan, megfelelések nélkül alkotni, az élményt és a folyamatot helyezve a fókuszba, hogy a gyerekek kreativitása ne vesszen el az idő során, hanem természetes legyen számukra a kreatív önkifejezés.



Hallgassátok Spotify-on, YouTube-on vagy ApplePodcaston!

 

Idézetek

„Amikor a gyerekeken, akik éveken keresztül visszajárnak hozzánk, látjuk a fejlődést. Az elején még mindent kérdeznek, mit szabad, ehhez hozzányúlhatok-e, ezt használhatom-e. Aztán szépen kibontakoznak. Mindig ez a legjobb, amikor már nem kér engedélyt arra, hogy miket használhat, nem nézi a többieket, hogy ők miket csinálnak, hanem beindul egy elképzelés, és azt megpróbálja megvalósítani. Illetve a szülők visszajelzése, arról, hogy az iskolában más tantárgyaknál elkezdik máshogy, kreatívabban megoldani a feladatokat. Ezek szuper visszajelzések.”


„Az első 2 évben ez nagyon nagy küzdelem volt mindegyikünk számára. Az első két éveben nyilván minden szabadidőnk, hétvégénk arra ment rá, hogy elvállaltunk mindent. Egyrészt a kapcsolatépítés miatt, másrészt hogy összecsiszolódjunk, és tudjuk, hogy pontosan mit is szeretnénk csinálni. A második év végén főleg nagyon sokat gondolkoztunk azon, hogy most ez egy drága hobbi még mindig, vagy tényleg egy vállalkozás. Amit viszont akkor egyel komolyabban kéne csinálni. Több időt és energiát belefektetni ennek a fejlesztésébe. Ezt egyikünk sem merte meglépni az az igazság. De akkor jött egy 2020-as Covid, és azeléggé leállított minden együttműködést. Az az igazság, hogy akkor kellett átgondolni, amikor onnan újra kellett építkezni, hogy honnan szeretnénk folytatni. Ha teljesen őszinte akarok lenni, bennem nem volt meg az az energia, hogy én még egyszer így nekiálljak ezt felépíteni. Szeretjük mindannyian annyira a teljes állásunkat, hogy azt nem akartuk feladni, de a MeseTérKépet is szeretjük, és nem szeretnénk elengedni. Akkor jött a döntés, hogy mindenki annyit vállal, úgy vesz vissza, hogy ez egy hobbi vállalkozásként működjön, ami nem viszi a pénzünket, hanem már valamennyi bevételünk is van belőle. De közben meg tudjuk válogatni, hogy kikkel működünk együtt, hogy mennyi foglalkozást, mennyi tábort vállalunk. Ez nyilván a kiégésben is nagyon sokat segít. Ha azt érezzük, hogy ez most nem fér bele az időnkbe, vagy emberileg nem oké most, akkor nem vállaljuk el.”

Jegyzetek és linkek

Honlap: meseterkep.unas.hu
Mesetérkép a Facebookon és az Instagramon



Timeline

1:47 Együttműködés
5:30 Mitől mesetérképes, ami Mesetérképes
10:52 Szakmai magabiztosság
11:08 Miért kezdtél gyerekekkel foglalkozni?
14:20 Miért szereted csinálni?
16:40 kihívások, versenytársak
20:15 Kezdetek - Hogyan lett az ötletből vállalkozás?
23:58 Támogatók, együttműködések
25:45 Honnantól nem hobbi?
28:45 Munka- magánélet egyensúly
30:14 Volt olyan, hogy abba akarjátok hagyni?
32:20 Kudarc
35:19 Együttműködés, több szereplő bevonása
39:45 feltöltődés - magamnak csinálod a tábort
41:00 megbeszélések, együttműködés
43:10 munka-magánélet egyensúly – határok, szabályok
44:43 Feltöltődés, reboot
45:32 Korlátok
52:54 perfekcionizmus, alkalmazkodás a körülményekhez
54:20 Elismerés, Siker
57:55 Együttműködések
1:00:22 Mit üzennél annak, aki most kezd bele?
1:01:21Célok


#MeseTérKép #alkotófoglalkozás #joypainting #freeyourmind #arteducation #művészetinevelés #processart
****************************************************************

Itt találsz meg:

WEBOLDAL:
www.uvegcipo-diy.hu
www.gyongy.berta.hu

FACEBOOK:
https://www.facebook.com/uvegcipodiy

INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/uvegcipodiy/

LINKEDIN:
https://www.linkedin.com/company/%C3%BCvegcip%C5%91-diy

SPOTIFY:
https://open.spotify.com/show/2HMoJVPVvtlOxqHHU7kqcf?si=2eec79fab37a41c8

YOUTUBE:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKmYZ02pfv61BhGh7Q707IEWQMwk91S9v

APPLEPODCAST:
https://podcasts.apple.com/us/podcast/%C3%BCvegcip%C5%91-diy/id1729645187

TIKTOK:
https://www.tiktok.com/@uvegcipodiy

#üvegcipőDIY #podcast #vállalkozónők #vállalkozónő #kisvállalkozás #girlpower #womenpower #womanpower

****************************************************************
Hangmérnök: Vincze Tamás

Zene: Cooking by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/ Creative Commons CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/