2024. június 17., hétfő

10 epizód óta egy üvegcipőben evezünk – Visszatérő témák és tanulságok, amik szinte minden epizódban előkerülnek

Minden kezdeményezésnél, még egy gyerek(üveg)cipőben járó podcastnál is érdemes egyes mérföldköveknél megállni, vissza- és előre tekinteni: honnan jöttünk, merre tartunk? Már csak azért is, hogy megtudjuk, hol szorít (ha szorít) az üvegcipő.  

Az Üvegcipő DIY podcast 2024. januárjában indult azzal a céllal, hogy olyan vállalkozó nőket mutasson be, akik a sajt szerencséjük kovácsai. Portrébeszélgetések ezek, ahol egy kávé mellett ülünk a vendégemmel a stúdióban, az éteren át a hallgatókkal együtt.  Megbeszéljük mivel foglalkoznak, mesélnek a sikerekről és nehézségekről, győzelmekről és küzdelmekről.  Valóságos tündérmesék ezek, ahol a lányok nem várják, hogy ölükbe pottyanjon a szerencse, hanem a saját kezükbe veszik a sorsukat. Ezekben a mesékben az is különleges, hogy nincs végük: a hőstettek, küzdelmek nap nap után folytatódnak.

Nagyon érdekelt a téma: vállalkozó nők történeti, a motivációjuk, a megküzdési stratégiáik, a feltöltődés és az erőforrások. Eleinte tartottam tőle, nem lesz-e unalmas, hogy kizárólag kisvállalkozó nőkkel beszélem át az életüket, sikereiket, problémáikat. Alaptalanok voltak a félelmeim: a különböző karakterek, a változatos történetek még csak nyomokban sem hasonlítanak egymásra. Izgalmas figyelni, mennyire egyedi a vendégek megközelítése. Köszönöm nektek, hogy már az első adások nyomán is visszaigazoltátok, hogy nektek is inspirálók a szereplők, tanulságosak a történetek.

Mégis vannak témák, amik a változatos személyek és életutak mellett is szinte minden alkalommal újra meg újra előjönnek:

  • Az önismeret és az önismereti út fontosságát vállalkozóként kivétel nélkül mindenki szóba hozta. Vállalkozóként nagyon fontos, hogy rendben legyünk magunkkal. Nem söpörhetjük szőnyeg alá a batyunkat, mert úgy járunk, mint a kígyó a Kishercegben: Hiába nyelte le az elefántot, az azért az nem tűnt el, és szabad szemmel is jól látható maradt.
  • Az önbizalom- és az időhiány volt, amit vendégeim leggyakrabban neveztek meg a saját korlátjukként. Néha még a legprofibbak is elbizonytalanodnak, még a legnagyobb időzsonglőröknek sem fér be minden. 
  • Munka- magánélet egyensúly szintén örökzöld téma, ahol nemcsak a vállalkozó nőknek szorít az üvegcipő. Élethelyzettől, családi állapottól függően mást jelent és más hangsúllyal van jelen az életében ez a téma, de az biztos, hogy megkerülhetetlen. Pláne vállalkozó nőknek, társaknak, anyáknak.
  • A munkatársak és az ügyfelek kiválasztásának szabadsága vonzó adottsága a vállalkozásoknak. Csak úgy, mint az időbeosztás szabadsága és az alkotás szabadsága, a teremtés lehetősége.

A legjobb az egészben, hogy ez is egy win-win-win kezdeményezés:

A hasonló üvegcipőben járók rengeteget tudnak segíteni egymásnak már azzal is, hogy megosztják a tapasztalataikat egymással akár szervezetten, akár baráti beszélgetések formájában. Vállalkozóként könnyen elszigetelődünk egymástól: ki-ki azoktól, akikkel hasonlóak a problémái, feldolgozhatnánk kudarcainkat, ünnepelhetnénk sikereinket.  Nőként, pláne anyaként a kapcsolatépítési és kapcsolattartási lehetőségek erősen limitáltak, limitáltabbak, mint a férfiak esetén.

Nekem is nagyon sokat adnak ezek a beszélgetések vállalkozóként, nőként, vállalkozó nőként. Segít a tudat, hogy nem vagyok egyedül a problémáimmal, mások is hasonló nehézségekkel küzdenek. Ugyanakkor ötleteket is ad: a hétköznapi trükköktől egészen addig, hogy ki hogyan vívja meg a saját csatáit. Természetesen vállalkozóként is segített, megkereséseket is hozott a üzletemhez.

Amellett, hogy mi a hallgatókkal profitálunk abból, hogy a vendégek bemutatkoznak, nekik is lehetőséget nyújt másképpen bemutatkozni az ügyfeleiknek, vendégeiknek, vevőiknek. Megmutathatják az embert a vállalkozás mögött.

Szeretném megköszönni a nektek a sok pozitív visszajelzést, a lelkesítő szavakat, a kérdéseket és üzeneteket.  Nagyon örülök, és elismerésként élem meg a jelentkezőket is, akik szeretnék megosztani történetüket, tapasztalataikat a hallgatókkal.  Ígérem, hogy a jövőben is szállítom nektek az inspiráló kisvállalkozó nők történeteit minden második héten, a következőt rögtön jövő kedden. Ecker Szilvia, az Afrikatextil megálmodója és alapítója lesz a vendégem.