2024. június 24., hétfő

Vállalkozói utazás a kifutóktól az afrikai vásznakig - Ecker Szilvia divattervezővel, az Afirkatextil alapítójával beszélgetek



Ecker Szilvia divattervezővel, az Afirka Textil alapítójával beszélgetek fordulatokról és változásokról, közösségről és küldetésről.

Ecker Szilvia divattervező, stylist, az Afrikatextil megálmodója és létrehozója, az Afrika Másként Alapítvány önkéntese, két kamasz lány édesanyja.

Szilvia 1993-ban végezte el a budapesti Jelky András Ruhaipari Technikumot, majd a Szegedi Divatiskolában divat és stílustervező végzettséget szerzett 2005-ben. Márkájával, az Essendével Párizstól Monacoig voltak divatbemutatói. 2018-tól a Szegedi Nemzeti Színház női varrodájának varroda vezetője volt.

Mások segítése mindig fontos része volt az életének. 2019 óta lelkes önkéntese az Afrika Másként Alapítványnak, rendszeresen utazik Szenegálba, Maliba és Elefántcsontpartra. Hisz benne, hogy szakmai tudásának átadásával segíthet a legtöbbet az ott felnövő generációknak. Eleinte magának hozott afrikai vásznakat, de a nagy érdeklődés miatt pár hónap után, 2021-ben megalapította az Afrika Textilt. A vállalkozása köré Szilvi Közösséget is szervez hasonló gondolkodású, kreatív alkotókból, akik hozzá hasonlóan beleszerettek ezekbe a különleges színvilágú, kavargó mintájú textilekbe, amelyekből ruháikat, termékeiket készítik.

Szilvinek mindig voltak tanítványai a műhelyében, „Essende világa” néven szabásminta szerkesztéssel kapcsolatos oktató videói elérhetőek a Youtube-on. Hivatásának érzi, hogy a szakmáját és az ahhoz kapcsolódó ismereteket, a szabás-varrás gyakorlati trükkjeit, technikáit továbbadja. Hisz benne, hogy a környezetkárosító, fast fashion ruhaiparral szemben az igényes, kézzel, méretre készült ruhának igenis van jövője.

Hallgassátok Spotify-on, YouTube-on vagy ApplePodcaston!


 

„Egy vállalkozás nem csak számokból, adatokból meg skálázódásból áll. Nagyon fontos, hogy legyen mögötte egy vízió, egy cél, amit el szeretnék érni. Legyen mögötte egy lélek, legyen mögötte a szeretet, ami működteti és emeli. És főleg legyen mögötte az a vágy, hogy értéket adjak át az embereknek. Azt szoktam mondani, hogy az Afrikatextil több, mint egy webáruház, mert olyan értéket, olyan tudást adunk általa, olyan pluszt, amit lehet, hogy máshol nem.”

„Voltak mélypontok, vannak még most is mélypontok. Most már tudatosan magam elé vetítem a célom mindig, amikor nagyon magam alatt vagyok - hál istennek ez egyre ritkább. Mindig ottvan előttem az a kép, ahová el akarok jutni. Az a cél, amit felállítottam magam elé, hogy egy olyan vállalkozást hozzak létre, ami nem csak a vásznakról szól, ami nem csak egy webshop, hanem mögötte van a segítség átadása, az edukálás, és az, hogy olyan értéket át, amit megtapasztaltam az ötven évem alatt, és átéltem.”

„Én hatással szeretnék lenni másokra. Olyan hatással, hogy ők szintén önmaguk tudjanak lenni, és azzal, hogy önmagukat választják, azzal megélik a legteljesebb életüket.”

„Mert mi saját magunkat korlátozzuk le a tévhiteinkkel, a félelmeinkkel, azokkal a gondolatokkal, hogy úristen, mit szól a másik, megszólnak, vagy mit csináljak. Gyerekkoromtól utáltam szerepelni. Ha ki kellett állni egy versmondásra az osztály elé, én ott sültem bele mindig. De az ember kilép a komfortzónájából, és egyre többször akarva kiléptetem magam a komfort zónámból, ez bontja le a falakat, amiket mi magunk építünk magunk köré. Utána, amikor leomlanak ezek a falak, meglátjuk, hogy milyen csodálatos a világ mögötte. Utána ez erőt ad, hogy legközelebb ne húzzam már vissza ezeket a falakat, hanem inkább kukucskáljak mögé.”

Jegyzetek és linkek

Interjú Szilvivel két részben az afrikai önkéntességéről:
https://promenad24.hu/2021/06/25/onzetlen-odaado-segitsegnyujtas-vasarhelyrol-afrikaba-1-resz/
https://promenad24.hu/2021/07/06/onzetlen-odaado-segitsegnyujtas-vasarhelyrol-afrikaba-2-resz/

A könyv, amit Szilvi említ: 
Niel Donald Walsch: Beszélgetések Istennel


 

Timeline

2:15 mit jelent neked a varrás?
13:44 Afrika és önkéntesség
15:30 miért pont Afrika? – love story
27:17 Afrika Textil születése és közösség
35:05 Az utazások alatt hogy megy az üzletmenet?
37:32 Mi tart vissza a csapat építésétől?
39:12 Vállalkozás, ev, kft öbfejlesztés, mint vállalkozó
44:00 Hogy kezeled ezeket a hatalmas fordulatokat?
45:11 Hibák feldolgozása
45:56 Afrikatextil közössége
54:01 Magyar kézműves ruhaipar vs. fast fashion ruhaipar, és a környezeti vonatkozások
57:55 Feltöltődés, utazás
59:48 Korátok, félelmek, önbizalom
1:02:42 Kinek a véleménye számít?
1:03:15 Elismerés, siker – most és régen
1:07:44 Célok

****************************************************************

Itt találsz meg:

WEBOLDAL:
www.uvegcipo-diy.hu
www.gyongy.berta.hu

FACEBOOK:
https://www.facebook.com/uvegcipodiy

INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/uvegcipodiy/

LINKEDIN:
https://www.linkedin.com/company/%C3%BCvegcip%C5%91-diy

SPOTIFY:
https://open.spotify.com/show/2HMoJVPVvtlOxqHHU7kqcf?si=2eec79fab37a41c8

YOUTUBE:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKmYZ02pfv61BhGh7Q707IEWQMwk91S9v

APPLEPODCAST:
https://podcasts.apple.com/us/podcast/%C3%BCvegcip%C5%91-diy/id1729645187

TIKTOK:
https://www.tiktok.com/@uvegcipodiy

#üvegcipőDIY #podcast #vállalkozónők #vállalkozónő #kisvállalkozás #girlpower #womenpower #womanpower
#afrikatextil #önkéntesség #közösségépítés #közösség #varrás #szabásvarrás #divattervező

****************************************************************

A felvétel a Telekom podcast stúdiójában készült.

Hangmérnök: Vincze Tamás

Zene: Cooking by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/ Creative Commons CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

2024. június 17., hétfő

10 epizód óta egy üvegcipőben evezünk – Visszatérő témák és tanulságok, amik szinte minden epizódban előkerülnek

Minden kezdeményezésnél, még egy gyerek(üveg)cipőben járó podcastnál is érdemes egyes mérföldköveknél megállni, vissza- és előre tekinteni: honnan jöttünk, merre tartunk? Már csak azért is, hogy megtudjuk, hol szorít (ha szorít) az üvegcipő.  

Az Üvegcipő DIY podcast 2024. januárjában indult azzal a céllal, hogy olyan vállalkozó nőket mutasson be, akik a sajt szerencséjük kovácsai. Portrébeszélgetések ezek, ahol egy kávé mellett ülünk a vendégemmel a stúdióban, az éteren át a hallgatókkal együtt.  Megbeszéljük mivel foglalkoznak, mesélnek a sikerekről és nehézségekről, győzelmekről és küzdelmekről.  Valóságos tündérmesék ezek, ahol a lányok nem várják, hogy ölükbe pottyanjon a szerencse, hanem a saját kezükbe veszik a sorsukat. Ezekben a mesékben az is különleges, hogy nincs végük: a hőstettek, küzdelmek nap nap után folytatódnak.

Nagyon érdekelt a téma: vállalkozó nők történeti, a motivációjuk, a megküzdési stratégiáik, a feltöltődés és az erőforrások. Eleinte tartottam tőle, nem lesz-e unalmas, hogy kizárólag kisvállalkozó nőkkel beszélem át az életüket, sikereiket, problémáikat. Alaptalanok voltak a félelmeim: a különböző karakterek, a változatos történetek még csak nyomokban sem hasonlítanak egymásra. Izgalmas figyelni, mennyire egyedi a vendégek megközelítése. Köszönöm nektek, hogy már az első adások nyomán is visszaigazoltátok, hogy nektek is inspirálók a szereplők, tanulságosak a történetek.

Mégis vannak témák, amik a változatos személyek és életutak mellett is szinte minden alkalommal újra meg újra előjönnek:

  • Az önismeret és az önismereti út fontosságát vállalkozóként kivétel nélkül mindenki szóba hozta. Vállalkozóként nagyon fontos, hogy rendben legyünk magunkkal. Nem söpörhetjük szőnyeg alá a batyunkat, mert úgy járunk, mint a kígyó a Kishercegben: Hiába nyelte le az elefántot, az azért az nem tűnt el, és szabad szemmel is jól látható maradt.
  • Az önbizalom- és az időhiány volt, amit vendégeim leggyakrabban neveztek meg a saját korlátjukként. Néha még a legprofibbak is elbizonytalanodnak, még a legnagyobb időzsonglőröknek sem fér be minden. 
  • Munka- magánélet egyensúly szintén örökzöld téma, ahol nemcsak a vállalkozó nőknek szorít az üvegcipő. Élethelyzettől, családi állapottól függően mást jelent és más hangsúllyal van jelen az életében ez a téma, de az biztos, hogy megkerülhetetlen. Pláne vállalkozó nőknek, társaknak, anyáknak.
  • A munkatársak és az ügyfelek kiválasztásának szabadsága vonzó adottsága a vállalkozásoknak. Csak úgy, mint az időbeosztás szabadsága és az alkotás szabadsága, a teremtés lehetősége.

A legjobb az egészben, hogy ez is egy win-win-win kezdeményezés:

A hasonló üvegcipőben járók rengeteget tudnak segíteni egymásnak már azzal is, hogy megosztják a tapasztalataikat egymással akár szervezetten, akár baráti beszélgetések formájában. Vállalkozóként könnyen elszigetelődünk egymástól: ki-ki azoktól, akikkel hasonlóak a problémái, feldolgozhatnánk kudarcainkat, ünnepelhetnénk sikereinket.  Nőként, pláne anyaként a kapcsolatépítési és kapcsolattartási lehetőségek erősen limitáltak, limitáltabbak, mint a férfiak esetén.

Nekem is nagyon sokat adnak ezek a beszélgetések vállalkozóként, nőként, vállalkozó nőként. Segít a tudat, hogy nem vagyok egyedül a problémáimmal, mások is hasonló nehézségekkel küzdenek. Ugyanakkor ötleteket is ad: a hétköznapi trükköktől egészen addig, hogy ki hogyan vívja meg a saját csatáit. Természetesen vállalkozóként is segített, megkereséseket is hozott a üzletemhez.

Amellett, hogy mi a hallgatókkal profitálunk abból, hogy a vendégek bemutatkoznak, nekik is lehetőséget nyújt másképpen bemutatkozni az ügyfeleiknek, vendégeiknek, vevőiknek. Megmutathatják az embert a vállalkozás mögött.

Szeretném megköszönni a nektek a sok pozitív visszajelzést, a lelkesítő szavakat, a kérdéseket és üzeneteket.  Nagyon örülök, és elismerésként élem meg a jelentkezőket is, akik szeretnék megosztani történetüket, tapasztalataikat a hallgatókkal.  Ígérem, hogy a jövőben is szállítom nektek az inspiráló kisvállalkozó nők történeteit minden második héten, a következőt rögtön jövő kedden. Ecker Szilvia, az Afrikatextil megálmodója és alapítója lesz a vendégem.

2024. június 11., kedd

Folyamatok, rendszerek és mítoszok a vállalkozásban - Bíró Orsolyával, a folyamatmodell.hu vezetőjével beszélgetek


Bíró Orsolyával, a Folyamatmodell.hu alapítójával beszélgetek rendszerekről és a networking fontosságáról és a vállalkozás körüli mítoszokról.

Orsi közgazdász, 3 kamasz édesanyja, praktizáló jógafüggő. Nagyváradon született, 2001-ben végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen. Idén fejezi be az MBA tanulmányait a Corvinuson. Több, mint 20 éve dolgozik vállalati folyamatokkal, hatalmas rutinja van konzultációs területen, számos iparágban dolgozott már kisebb és nagyobb vállalatokkal. 2019-ben alapította meg a folyamatmodell.hu-t és kezdett saját praxisba.

Hiszi, hogy a hatékony működéshez nem külső tanácsadóknak kell megírni a vállalkozások folyamatait, hanem a cégnek magának kell megtanulni folyamatszemléletben működni. Tartósan csak ez vezethet a káosz és az esetlegesség világából a szervezettséghez, ahol nem borítjuk ki talicskával az ablakon a pénzt és az időt.

Hallgassátok Spotify-on, YouTube-on vagy ApplePodcaston!

 

„Az tényleg mítosz, hogy vállalkozóként mindenre rá fogunk érni. Persze, mi osztjuk be az időnket, de ha az ügyfél egy konzultációra péntek délután 3-kor ér rá, akkor péntek délután 3-kor lesz konzultáció, ez nem kérdés.”

„Sokszor eszembe jut a vállalkozás kapcsán, hogy kell egyfajta eltökéltség, különben az ember az első kudarc után becsukja a boltot. Én billegtem sokáig, hogy akkor megyek vissza munkavállalónak: havonta érkezik a fizetés, nem kell stresszelni ügyfeleken. Ugyanakkor meg a pozitívumok mindig ebbe az irányba billentettek. Mostanra megszilárdult, hogy igen, érnek kudarcok, igen, nem mindenki úgy gondolkodik, mint én, igen, akár bírálatot is kapok LinkedIn poszt alapján, de pozitívumok is érnek. Szerencsére már egyik irány sem billent ki nagyon az egyensúlyomból.”

„Nem egyszer láttam, hogy a profit jelentősen megnő egy cég életében, amikor hogyha a folyamtokat tervezetten használják, leírják, dokumentálják. (...) Nagyon emberközpontúan működik a magyar KKV szektor minden az emberek fejében van. Volt olyan cég, aki megkeresett folyamatfejlesztéssel, hogy két kulcsember elment, be kell csukni az üzemet, ha most gyorsan nem tesznek valamit. Igen, ahogy mondtad, ez egy nagyon nagy biztosíték, hogy nem csak az emberek fejében van a működés hogyanja, hanem valahogyan le van dokumentálva.”

„Nagyon belénk nevelték, hogy nem szabad hibázni, mindig teljesíteni kell. A vállalkozói létemet ez sokáig nyomorgatta, hogy a tökéletesre törekszem. Szerencsére ezt mostanra sikerült levetkőznöm. Ha most adhatnék magamnak, a múltbeli vállalkozó énemnek tanácsot, az az lenne, hogy ne féljek magamat megmutatni a piacnak. Minél előbb ki kell állni, mondani kell, csinálni kell, és meg kell meghallgatni a piac visszajelzéseit, és beépíteni.”

„A saját magam ideje a saját regenerálódásom, pihenésemet jelenti, a saját töltődésemet, ami mindenképpen egy jó alvással kezdődik. Ezt nagyon megtanultam. És utána folytattódik a saját energiám menedzsmentjével, amit világos keretek szabásával tudtam megvalósítani. Persze nagyon jó a családdal együtt lenni. Az nyilvánvalóan töltekezés, de ettől függetlenül szükség van az énidőre. A munka magánélet egyensúlyát szokták emlegetni, amiben én nem hiszek. Csak átmeneti állapotok vannak, hogy mikor melyik tud előtérbe kerülni. De ha ezt egy picit tudatosabban csináljuk, már nyert ügyünk lesz.”

Linkek és jegyzetek

Orsi a linkedIn-en: https://www.linkedin.com/in/orsolya-biro/
https://folyamatmodell.hu/
„majmos” cikk a delegálásról Orsi blogján

Timelline

1:26 Kinek van szüksége folyamatmenedzsmentre? Mire jók a folyamatok?
3:25 Hogy kezdtél folyamatokkal foglalkozni?
5:54 Miért lettél vállalkozó? Mit szeretsz benne, mit nem?
7:10 Idő beosztása, munka- magánélet egyensúly
10:57 váltás a szerepek között, feltöltődés – meditáció, jóga
15:30 vállalkozói szabadság mítosza
15:45 kezdetek, hogyan lettél vállalkozó?
17:35 Networking – networking szervezetben
          Folyamatok
23:30 Networking, hogyan kezdj kapcsolatépítésbe?
28:08 Mi hajt téged?
28:44 Kudarc
34:08 kinek a véleménye számít?
35:51 Támogatók az elején, önbizalom
        Feltöltődés
38:05 Önfejlesztés, MBA
40:14 Nagy feladatok, kis feladatok 44:39-ig
41:05 Korlátok
43:22 Célok, él-e a növekedés?


****************************************************************

Itt találsz meg:

WEBOLDAL:
www.uvegcipo-diy.hu
www.gyongy.berta.hu

FACEBOOK:
https://www.facebook.com/uvegcipodiy

INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/uvegcipodiy/

LINKEDIN:
https://www.linkedin.com/company/%C3%BCvegcip%C5%91-diy

SPOTIFY:
https://open.spotify.com/show/2HMoJVPVvtlOxqHHU7kqcf?si=2eec79fab37a41c8

YOUTUBE:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKmYZ02pfv61BhGh7Q707IEWQMwk91S9v

APPLEPODCAST:
https://podcasts.apple.com/us/podcast/%C3%BCvegcip%C5%91-diy/id1729645187

TIKTOK:
https://www.tiktok.com/@uvegcipodiy

#üvegcipőDIY #podcast #vállalkozónők #vállalkozónő #kisvállalkozás #girlpower

****************************************************************

A felvétel a Telekom podcast stúdiójában készült.

Hangmérnök: Vincze Tamás

Zene: Cooking by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/ Creative Commons CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/