Kalmár Annával, az AdniJóga megálmodójával és vezetőjével beszélgetek önkéntességről, a társadalmi vállalkozás kihívásairól.
Kalmár Anna társadalmi vállalkozó, jógaoktató, az AdniJóga megálmodója, alapítója és vezetője. Anna Cambrige-ben történelem szakot végzett, még az egyetem alatt kezdett el jógázni. Diploma után önkéntes angoltanárként dolgozott Nepálban, majd egy menekülttáborban a görögországi Kiosz szigetén. 2017 óta jógaoktató, jelenleg mentálhigiénés tanulmányokat folytat a SOTÉ-n, 2024-ben diplomázik.
Az AdniJógát 2018-ban indította el, azzal a céllal, hogy fenntartható módon adja át a jóga meditatív, testi és lelki harmóniát ösztönző elemeit traumákat átélt, nehéz helyzetbe kényszerült embereknek. Nonprofit tevékenységük mellett magánembereknek vagy cégeknél tartanak jógaórákat piaci alapon, az így befolyt összegből tudják fedezni a költségeiket. Megalakulásuk óta több, mint 6200 jógamatracnyi helyet biztosítottak nehéz helyzetben lévő felnőttnek és gyereknek jógaóráikon több, mint 1500 óra keretében 20 jógaoktató segítségével.
Anna és az AdniJóga munkáját több díjjal is elismerték, Anna 2021-ben szerepelt a Forbes 30 sikeres 30 alatti listáján. Céljuk, hogy bárki számára elfogadott legyen jógázni, meditálni, ne számítson luxusnak bármilyen módon a saját mentális és fizikai egészségünkkel foglalkozni.
„Az egyensúlyra törekvés nagyon fontos, hiszen a fenntarthatóság kulcsa az, hogy minél több céges partner álljon mellénk, és segítsenek finanszírozni ezt a jótékonysági célt, de maga a szíve-lelke mindennek, azok a jótékony jógaórák.”
„Az Adni Jóga modellje egy win-win-win helyzet, elég sok benne a win, mert az okattónak is jó, hiszen szervezett keretek között tehet egy társadalmi célért. De ha egy céges órát tart, akkor neki is van belőle bevétele, amiből az alapítványnak van bevétele, abból az oktatónak is van bevétele. Jó a dolog a cégeknek, mert két dolgot tudnak egyszerre kipipálni: a munkavállalói jól ltért is tudnak tenni, de a CSR vagy a társadalmi felelősségvállalás irányba is tudnak törekedni. Jó az alapítványnak, mert a jótékonysági cél felé eredményesen tud haladni, és jó jótékonysági órákon résztvevőknek is, van ez a lehetőség. Szóval nagyon sok itt a win.”
„Én 24 évesen lettem társadalmi vállalkozó. Emlékszem, hogy egy 4 alkalmas coachingba telt, hogy én ki tudjam mondani, hogy társadalmi vállalkozó vagyok. Szóval valahol saját magam és az önbizalomhiányom, ami korlátozni tud. – A hiányzó önbizalmadat lendülettel pótolod? – Képzeld, azt azzal pótoltam az elején, hogy volt egy arany kérdésemsaját magam számára, amit különböző helyzetekben, amikor úgy éreztem, hogy elveszítettem vagy hogy nincs elég önbizalmam meglépni valamit, akkor feltettem magamnak, és ez az a kérdés volt, hogy 'Mit csinálna most egy nagyon bátor ember?' "
„Véges energiákat tudunk az önfejlesztésre, nagyon fontos megválasztani, hogy nekünk mi lesz az az út. Nekem nagyon fontos volt megválasztani, mi lesz az a továbbfejlődési irány, ami leginkább előre visz engem is és a szervezetet is.”
„Számomra az a siker, ha minél nagyobb társadalmi hatást tudok elérni úgy, hogy fizikailag és mentálisan is egyensúlyban maradok. Eszembe szokott jutni, amikor azon gondolkodom, hogy mi felé is haladok. Ez is valahogy egyensúly téma: csak akkor siker a szakmai siker, ha nem megy rá az egészségem.”
„Számomra az a siker, ha minél nagyobb társadalmi hatást tudok elérni úgy, hogy fizikailag és mentálisan is egyensúlyban maradok. Eszembe szokott jutni, amikor azon gondolkodom, hogy mi felé is haladok. Ez is valahogy egyensúly téma: csak akkor siker a szakmai siker, ha nem megy rá az egészségem.”
Timeline
2:01 Kinek segít az AdniJóga? 3:04 hogyan választod ki a munkatársaidat?
4:50 miben több a traumatudatos jógaoktatás?
7:08 Miért társadalmi vállalkozás a forma?
8:20 Mi az, ami a nonprofit működésben nem tetszett neked?
9:30 Egyensúly a nonprofit és a forprofit között
13:24 Pályázatokon szoktatok indulni?
14:14 Hogyan jött a törtélem szakból az önkéntesség?
15:40 Önkéntesség Nepálban, menekülttábor Görögországban
16:40 „Voluntourism”
19:37 Adni jóga születése
22:19 Támogatók, segítők, mentorok
24:00 Honnantól nem hobbi?
26:27 Volt, hogy abba akartad hagyni?
27:36 korlátok, önbizalom, „Mit csinálna most egy nagyon bátor ember?”
30:30 mi hajt téged?
32:11 Egyensúly, Feltöltődés
36:25 tervezés, munkamegosztás
38:35 Mentálhigiénés képzés
40:47 Önfejlesztés
43:42 Cél-e a növekedés? -> hatékonyítás, hatás mélyítése
44:41 Mi számodra a siker?
45:47 Elismerés
46:35 Szkeptikus hangok – hogy kezeled őket?
49:00 Mennyire azonosulsz az AdniJógával?
50:33 Célok
Linkek, jegyzetek:
Az AdniJóga honlapja
Videó az AdniJóga működéséről
Még több a traumatudatos jógáról
Az Adnijóga 2023-as riportja
#adnijóga #társadalmivállalkozás #egyensúly #jóga
****************************************************************
Itt találsz meg:
WEBOLDAL:
www.uvegcipo-diy.hu
www.gyongy.berta.hu
FACEBOOK:
https://www.facebook.com/uvegcipodiy
INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/uvegcipodiy/
LINKEDIN:
https://www.linkedin.com/company/%C3%BCvegcip%C5%91-diy
SPOTIFY:
https://open.spotify.com/show/2HMoJVPVvtlOxqHHU7kqcf?si=2eec79fab37a41c8
YOUTUBE:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKmYZ02pfv61BhGh7Q707IEWQMwk91S9v
APPLEPODCAST:
https://podcasts.apple.com/us/podcast/%C3%BCvegcip%C5%91-diy/id1729645187
TIKTOK:
https://www.tiktok.com/@uvegcipodiy
#üvegcipőDIY #podcast #vállalkozónők #vállalkozónő #kisvállalkozás #girlpower
****************************************************************
A felvétel a Telekom podcast stúdiójában készült.
Hangmérnök: Vincze Tamás
Zene: Cooking by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.chosic.com/free-music/all/ Creative Commons CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/